اسمز معکوس چیست

اسمز معکوس در تصفیه آب چیست؟

 

تصفیه آب اسمز معکوس چیست؟

 

قبل از اینکه به این سؤال جواب دهیم که تصفیه آب اسمز معکوس چیست بهتر است ابتدا نگاهی به خود اسمز معکوس بیاندازیم. اسمز معکوس نوعی روش جدید برای تصفیه آب خانگی و غیرخانگی است که در سال ۱۹۵۰ در دانشگاه فلوریدا توسط رید و بوتون رونمایی شد. آن‌ها متوجه خاصیت فیلتر ممبرین برای حذف سختی آب و نمک‌های موجود در آب شدند. سپس لوب و سوریرجان این تکنولوژی را توسعه دادند و موفق شدند نخستین فیلتر استات سلولز را تولید کنند.

هر روز بر توسعه‌ی این روش افزوده شد تا اینکه در سال ۱۹۸۰ در یکی از لابراتوارهای آمریکا اولین فیلتر ممبرین پلی آمیر تولید شد. این نوع ممبرین به دلیل توان بالاتری که از نوع سلولزی خود داشت بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

حال شاید بهتر باشد برای دستگاه تصفیه آب خانگی به جای سؤال درباره‌ی اینکه تصفیه آب اسمز معکوس چیست اینگونه پرسیده شود که سیستم RO چیست و نقش آن در دستگاه تصفیه آب خانگی چیست؟ فیلتر نیمه تراوا تصفیه آب اسمز معکوس چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

تفاوتی بین اسمز معکوس و RO نیست و در واقع در جواب این سؤال که سیستم RO چیست باید گفت همان اسمز معکوس است. اما اسمز معکوس نیمه تراوا به نوعی فیلتر ممبرین اشاره دارد که به شکلی طراحی و ساخته شده است که کمی روزنه برای عبور برخی از اجزای مولکولی در خود داشته باشد. در دستگاه تصفیه آب خانگی میزان این روزنه‌ها ۰٫۰۰۰۱ میکرون است که با فشار زیاد مولکول‌های آب که بدون هیچگونه آلاینده‌ای باشند، تنها می‌توانند از آن عبور کنند.

در اسمز معکوس آب به دلیل وجود فشار بر آب تفکیک حلال رخ می‌دهد و مولکول‌ها و ذرات ریز آب که آب خالص هستند تنها از این فیلتر ممبرین عبور می‌کند و به همین دلیل نوع آبی که از این دستگاه تصفیه می‌شود، بهترین کیفیت را نسبت به سایر روش‌ها دارد.
حال سؤال سیستم RO چیست، اینگونه پاسخ داده می‌شود که روشی کاملاً نرمال و طبیعی عبور یک محلول با سختی و آلاینده‌های معمول از بین یک غشا نیمه تراوا ممبرین است.

 

دستگاه‌های اسمز معکوس چه کاری انجام می‌دهند؟

 

برای پاسخ به این سؤال بهتر است یک گالن شفاف آب را در نظر داشته باشید که به دو قسمت تقسیم شده است. در بین این آب شفاف، یک فیلتر ممبرین قرار دارد. در حالت عادی که فشار و نیرویی بر آن‌ها وارد نشده است آب در هر دو طرف بدون حرکت ایستاده، زیرا سطح مایع دو طرف هم یکسان است. حالا اگر کمی حلال مانند نمک به یکی از قسمت‌ها اضافه شود اختلاف سطح شیمیایی آبی که محلول را دریافت کرده کم می‌شود و آب خالص برای تعادل از سمت دیگر فیلتر وارد سمت آب آلوده می‌شود و به نوعی کمی فشار به آب وارد شده است.

حال با این تفاسیر دو طرف مخزن از نظر سطح شیمیایی متفاوت هستند و با عبور محلول از اسمز معکوس این سطح جبران می‌شود. در این حال زمانی تعادل برقرار می‌شود که این عدم همسان بودن و تفاوتی که بین فشار هیدرواستاتیک برقرار شده با فشار اسمز برابری کند. فشار اسمز به خاصیت محلول به غلظت نمک و استقلال ممبرین گفته می‌شود.

سیستم اسمز معکوس

برای ایجاد تعادل در سطح مایع باید از یک فشار جانبی استفاده شود. در دستگاه تصفیه آب خانگی این کار با پمپ داخلی انجام می‌شود.
فشاری که پمپ در دستگاه تصفیه آب اعمال می‌کند ایجاد اختلاف سطح شیمیایی در محلول نمک می‌کند و باعث می‌شود تا آب به سمت قسمت خالص عبور کند. این پدیده را اسمز معکوس می‌نامند.

اجازه دهید برای درک بهتر اینکه تصفیه آب اسمز معکوس چیست و یا اینکه سیستم RO چیست به توصیف عملکرد مدل‌های دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس مختلف بپردازیم.
در نتیجه صحبت‌های قبلی متوجه شدیم که یک اسمز نرمال به این معنی است که آب خالص از طریق فیلتر ممبرین نیمه تراوا به سمت محلول غلیظ‌تر حرکت کند تا همسان‌سازی دو طرف فیلتر را انجام دهد.

در این حالت سمتی که آب غلیظ قرار دارد بر خلاف انتظار ما پُرتر می‌شود و سطح از حالت تراز خارج می‌شود. از آنجا که ممبرین در حالت عادی هر چیزی را که ما بخواهیم عبور می‌دهد در مدل‌های دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس از نوع فیلتر ممبرین نیمه تراوا استفاده می‌شود. دلیل استفاده از فیلتر نیمه تراوا در مدل‌های دستگاه تصفیه آب این است که این فیلتر تنها مولکول‌ها و اتم‌های آب را از خود عبور می‌دهد و تمامی مواد بزرگ‌تر در پشت آن گیر می‌کنند.

فیلتر نیمه تراوا ممبرین در انواع مدل‌ها دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس دارای میلیون‌ها روزنه‌ی مولکولی ریز است که تنها بخار آب از آن امکان عبور دارد.

جواب سؤال تصفیه آب اسمز معکوس چیست اینگونه نیز توضیح داده می‌شود که انواع مدل‌های دستگاه‌های تصفیه آب که از فیلتر ممبرین نیمه تراوا در فرآیند تصفیه استفاده کرده باشند، به عنوان دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس شناخته می‌شوند. در نتیجه تصفیه آب اسمز معکوس به غیر از استفاده از انواع دیگر فیلتر‌ها معمولاً در مرحله‌ی سوم و یا چهارم خود از یک فیلتر به نام فیلتر اسمز معکوس و یا RO استفاده کرده است که آموختیم از نوع نیمه تراوا است. یک تصفیه آب خانگی مناسب ضمن برخورداری از این فیلتر به سایر فیلترها نیز مجهز است.

دلیل استفاده از دیگر فیلتر‌ها در دستگاه تصفیه آب خانگی با توجه به قابلیت اسمز معکوس هم کاملا مشخص است. اول اینکه پیش فیلتر ذرات بزرگ و آسیب‌زا را تصفیه می‌کند تا وارد دستگاه تصفیه آب نشوند. در مرحله‌ی دوم در اغلب انواع مدل‌های دستگاه‌ تصفیه آب از یک فیلتر کربن فعال و یک کربن خطی برای تصفیه بو و مواد شیمیایی استفاده شده است که مواد شیمیایی آسیب‌زا به سیستم RO تصفیه آب خانگی هستند و بو هم می‌تواند به همراه بخار از فیلتر ممبرین تا حدودی عبور کند. هرچند با تعبیه‌ی یک فیلتر پست کربن در مرحله‌ی بعد از اسمز معکوس در تصفیه آب ریسک عبور این بو و مواد شیمیایی در این مرحله کنترل می‌شود. ضمن اینکه استفاده از فیلتر قیلیایی هم در دستگاه تصفیه آب خانگی برای از بین بردن خاصیت اسیدی بوجود آمده در فیلتر ممبرین می‌باشد.

حال که دانستیم تصفیه آب اسمز معکوس چیست و یا اینکه سیستم RO چیست به نظر می‌رسد بهترین مدل‌های دستگاه تصفیه آب خانگی را بتوان به راحتی تصفیه آب دانست که از فیلتر اسمز معکوس بهره می‌برد.

در صورت علاقه از صفحه محصولات تصفیه آب دیدن کنید.

مرجع فارسی مقاله: کلیک کنید

مرجع انگلیسی مقاله: کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازدیدکنندگان محترم امکان خرید اینترنتی از سایت تا اطلاع ثانوی امکان پذیر نمی باشد لطفا برای خرید محصول و ثبت سفارش خود با فروش گاه تماس حاصل فرمایید

 

تلفن فروشگاه : ۰۲۱۶۵۲۲۷۲۱۱