ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب خانگی، ضرورت یا اختیار؟

تصفیه آب به کمک دستگاه‌ تصفیه آب خانگی یا صنعتی، با حذف این ناخالصی‌ها، علاوه بر این که آن را قابل نوشیدن می‌کند، باعث بهبود طعم و بوی آب نیز می‌شود.
در این مطلب می خوانیم:

انواع دستگاه تصفیه آب

دستگاه‌های تصفیه کننده آب چگونه کار می‌کنند؟

 

انواع دستگاه تصفیه آب

 

به طور کلی، امروزه انواع مختلفی از فناوری‌های پیشرفته‌ی تصفیه آب در بازار وجود دارد؛ از تصفیه کننده ‌آب از فیلتر‌های ساده گرفته تا دستگاه تصفیه کننده آب پیشرفته با استفاده از تکنولوژی غشایی برای فیلتر کردن آب و پس از آن، ضدعفونی کردن آب با فیلتر‌های لامپ UV. در اینجا رایج‌ترین روش‌های تصفیه آب برای مصارف خانگی را معرفی می‌کنیم:

 

دستگاه تصفیه آب RO یا اسمز معکوس

 

اسمز معکوس، روشی است که به طور گسترده‌ای برای تصفیه آب به کار می‌رود و در آن از فناوری غشایی برای حذف نمک‌ها، ناخالصی‌ها و میکروب‌ها استفاده می شود.

 

دستگاه تصفیه آب UF 

 

این روش هم مانند روش اسمز معکوس، از فناوری غشایی اما با حفره‌های بزرگ‌تر استفاده می‌کند. غشای UF به طور مکانیکی، تمام ذرات کلوئیدی را از جمله پاتوژن‌ها، عوامل و باکتری های بیماری‌زا را از آب می‌زداید.

 

دستگاه تصفیه آب UV 

 

در این روش، از فناوری ژرتو فرابنفش برای از بین بردن تمام میکروب‌ها، باکتری‌ها، کیست‌ها و… از آب به کمک یک لامپ جیوه‌ای، استفاده می‌شود. طی تصفیه آب به کمک این فرایند، ۹۹٫۹۹ درصد از موجودات و ناخالصی‌های مضر آب از بین می‌رود.

 

تصفیه آب به کمک فیلتر شمع

تصفیه‌کننده‌های آب با فیلترهای شمع، دارای یک مکانیزم بسیار اساسی هستند. به این ترتیب که فیلتر شمع بدون استفاده از انرژی الکتریکی و با داشتن منافذ بسیار دقیق و عمیق، اجازه‌ی عبور ناخالصی‌ها را نمی‌دهد.

 

تصفیه آب به کمک فیلتر کربن فعال

فیلتر کربن استفاده شده در این نوع از تصفیه کننده‌ها، می‌تواند به طور مؤثری در زدودن انواع مواد شیمیایی، مانند کلر، آفت‌کش‌ها و ناخالصی ها عمل کند.

دستگاه تصفیه آب

دستگاه‌ تصفیه کننده آب چگونه کار می‌کند؟

 

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، بسته به نوع خود، کاربردهای مختلفی دارند که در زیر با برخی از آن‌ها آشنا می‌شویم:

 

حذف رسوبات

رسوبات موجود در آّب، باعث طعم ناخوشایند آب می شود. اکثر دستگاه تصفیه کننده آب خانگی، از فیلتر‌های مکانیکی قابل تعویض استفاده می‌کنند. فیلتر‌های مکانیکی برای حذف برگ و خاشاک و سایر آلودگی‌ها، نظیر خاک، شن، انواع رسوبات استفاده می‌شود و ممکن است از جنس فلز، پارچه، سرامیک یا کاغذ باشد.

 

کاهش مواد معدنی

آهن و سایر مواد معدنی،‌ مثل کلسیم و منگنز، گرچه برای سلامتی انسان خطرناک نیست، اما وجود آن‌ها در آب، باعث ایجاد طعم ناخوشایند فلز می‌شود. آهن یا منگنز موجود در آب مورد استفاده هنگام شستشو، باعث ایجاد لکه‌های رنگی می شود و حتی می‌تواند باعث از بین رفتن رنگ در برخی ظروف از جمله ظروف چینی شود. همچنین، وجود این مواد در آب، راه لوله‌های آب را به مرور زمان مسدود می‌کند و باعث کاهش فشار آب می‌شود که گاهی هزینه‌‌های سنگینی در سیستم لوله‌کشی منازل برجای می‌گذارد.

 

حذف پاتوژن‌ها

پاتوژن‌ها، در واقع باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا هستند که باعث آلودگی آب می‌شوند. دستگاه‌ تصفیه آب، باکتری‌ها و انگل‌های مضر را از آب آشامیدنی می‌زداید. به عنوان مثال، عامل ژیاردیاسیس، بیماری انگلی و شایعی که باعث اسهال می‌شود و ممکن است تا ۶ ماه ادامه داشته باشد، آب آلوده با مدفوع حیوان یا انسان است. یا انگل کریپتوسپوریدیوم که در برابر کلر مقاوم است و باید به کمک فیلتر‌های تصفیه آّب زدوده شود. این پاتوژن‌ها به طور مؤثر به کمک دستگاه تصفیه آب و با عبور از فیلتر‌های میکرو و نانو، از آب حذف می‌شوند.

 

کاهش کلر

اکثر شرکت‌های آب و برق شهری برای قابل آشامیدنی کردن آب، از کلر استفاده می‌کنند چون قیمت آن ارزان است و برای کشتن بسیاری از باکتری‌ها در آب مؤثر عمل می کند. در عین حال که کلر، نقش یک ضدعفونی‌کننده خوب را بازی می‌کند، اما می‌تواند در آب ایجاد طعمی ناخوشایند کند و همچنین با واکنش با برخی فلزات، ترکیبات خطرناکی ایجاد کند. با این وجود، فیلتر کربن فعال به کار رفته در دستگاه‌ تصفیه آب، می‌تواند بو و طعم کلر را از آب حرف کند.

 

سرب زدایی

سازمان‌های بهداشتی در سراسر دنیا توصیه می‌کنند که آب مصرفی باید یک بار در سال از نظر وجود سرب و سایر آلاینده‌ها آزمایش شود. سرب، ‌در صورت مصرف خوراکی سمی است و باید از آب آشامیدنی زدوده شود. سرب معمولاً در مسیر عبور آب از لوله‌کشی‌های قدیمی و لحیم اتصال آن‌‌ها، وارد آب آشامیدنی می‌شود که با تعبیه‌ی دستگاه تصفیه آب خانگی می‌توان از شر آن خلاص شد. استفاده از فیلترهای اسمز معکوس، تقطیر و فیلترهای کربن طراحی شده به طور خاص برای حذف فلزات، به طور مؤثری سرب را از آب پاک می کند.

 

حذف آفت‌کش‌ها و مواد شیمیایی

قبل از دهه‌ی ۱۹۴۰، بیشتر آفت‌کش‌ها حاوی فلزات سنگینی بود که به راحتی در آب حل نمی‌شد، اما امروزه آفت‌کش‌ها به دلیل وجود سم‌های حلال در آب، به راحتی با آب ترکیب می‌شوند. فیلتر‌های کربن فعال در آب تصفیه کن خانگی، می‌تواند آفت‌‌کش‌ها و ترکیبات آلی فرار و شیمیایی موجود در آب را حذف کند.

در صورت علاقه به صفحه دستگاه تصفیه آب مراجعه کنید.

مرجع فارسی مقاله: کلیک کنید

مرجع انگلیسی مقاله: کلیک کنید

دیدگاه (1)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازدیدکنندگان محترم امکان خرید اینترنتی از سایت تا اطلاع ثانوی امکان پذیر نمی باشد لطفا برای خرید محصول و ثبت سفارش خود با فروش گاه تماس حاصل فرمایید

 

تلفن فروشگاه : ۰۲۱۶۵۲۲۷۲۱۱