تصفیه آب خانگی

تصفیه آب خانگی چگونه بدن شما را از آلودگی ها و امراض عجیب حفظ می کند!

روشهای تصفیه آب خانگی:

دو دسته کلی برای تصفیه آب خانگی وجود دارد که ابتدا به معرفی آنها پرداخته و سپس به اهمیت مصرف آب تصفیه شده خواهیم پرداخت.

۱- تصفیه آب خانگی دو یا سه مرحله ای یا پیش تصفیه

این نوع پیش تصفیه آب خانگی در ورودی آب ساختمان نصب شده و انتخابی مناسب جهت حذف کلر و ذرات معلق نظیر: شن و ماسه، گل و لای، زنگ لوله ها و … از آب ورودی به ساختمان، واحد مسکونی ، واحد تجاری و سایر اماکن می باشد. هرچند بعضی از فروشندگان تصفیه آب خانگی کوچکتر همین محصول را جهت استفاده زیر سینک به عنوان تصفیه آب معرفی می کنند که توصیه نمیشود.

مزیت استفاده از این دستگاه، تصفیه کل آب ورودی به منزل از ذرات معلق درشت و حذف کلر است. در این حالت آب استحمام، آبی شستشوی سبزیجات و میوه ها، آب ماشین ظرف شویی، آب ماشین لباسشویی و در آخر تهیه غذا استفاده می شود از حداقل کیفیت برخوردار می باشد.

تصفیه آب خانگی

۲- تصفیه آب خانگی جهت مصرف آشامیدنی

این نوع دستگاه تصفیه آب خانگی با استفاده از تکنولوژی RO ( اسمز معکوس یا آب شیرین کن ) برای محل هایی که آب ورودی دارای مقادیر بیش از حد نرمال جامدات محلول و مواد شیمیایی می باشد طراحی شده است. این آب جهت نوشیدن، پخت و پز، شستشو و … استفاده می شود.

این دستگاه علاوه بر حذف ذرات معلق، گازهای شیمیایی، ترکیبات مضر موجود در آب (نظیر نیترات، آرسنیک، فلزات سنگین و … ) ،‌ قادر است که سنگینی (TDS) و سختی (TH) آب را نیز تاحد قابل توجهی کاهش دهد.

حد اکثر آب دهی این نوع تصفیه آب خانگی ۸  لیتر در ساعت می باشد که جهت رفع نیازهای یک خانواده کافی به نظر می رسد. این نوع دستگاه معمولا دارای تانک تحت فشار ۱۲ لیتری نیز هست که امکان ذخیره آب را به مصرف کننده میدهد.

دستگاه های تصفیه آب RO در کیفیت ها و امکانات بسیار متفاوتی موجود هستند. تفاوت انواع آنها در کیفیت فیلتر های مصرفی، کیفیت ساخت، کیفیت مواد و هوسینگ های پلاستیکی و تعداد مراحل تصفیه آب می باشد. حداقل فیلتر این نوع دستگاه ها ۵ مرحله و حداکثر تا ۹ مرحله نیز وجود دارد.

البته روشهای فیلتراسیون دیگری نیز برای مصارف خانگی وجود دارد که کاملترین و بهترین سیستم، اسمز معکوس و یا RO است.

تصفیه آب خانگی
ro water purification

مزایای نوشیدن آب تصفیه شده:

 • طعم گوارا و لذت بخش: در شروع نوشیدن از آب خروجی تصفیه آب خانگی، بعضی ها کمی احساس تلخی میکنند که در زمان بسیار کوتاهی به این طعم عادت کرده و دیگر حاضر به نوشیدن دیگر آب ها نخواهید شد. البته برای کسانی که طعم شیرین را ترجیح بدهند، به سادگی با اضافه کردن یک کارتریج مینرال سر راه آب خروجی دستگاه تصفیه آّب این امکان فراهم می شود.
 • آب سالم و تمیز: بسیاری از مریضی های قرن حاضر به دلیل مصرف آب های آلوده می باشد. با استفاده از آب تصفیه شده، به سلامتی خود و خانواده خود کمک می کنید. مخصوصا کهنسالان و کودکان از این آب بهره فراوان خواهند برد.
 • حذف نیترات و فلزات سنگین: از مزایای بی شمار این آب تصفیه شده است. منشا بسیاری از سرطان ها از کیفیت بد آب لوله کشی است.
 • پوست و موی شاداب و با طراوت: همانطوری که میدانید، بدن ما از ۷۰ درصد آب تشکیل شده و این آب مرتبا در حال جایگزینی و تازه شدن هست. آیا تا به حال از این دید به آب مصرفی خود توجه کرده اید؟

در این بخش به افسانه هایی که حول و حوش آب تصفیه خانگی توسط روش اسمز معکوس یا RO وجود دارد، می پردازم:

– آب تصفیه شده دستگاه RO تمامی املاح خوب آب را نیز حذف کرده و در نتیجه بدن ما با کاهش املاح معدنی روبرو می شود.
  • گفته می شود که نوشیدن آب خروجی تصفیه آب خانگی، باعث کاهش تراکم استخوان و پوکی استخوان می شود! ترکیب یک حقیقت با یک دروغ ساده تر باور می شود. حقیقت این است که جهت حذف آلودگی های آب لوله کشی، مجبور به حذف ناخواسته املاح معدنی آب می شویم. ولی خوب است بدانید که جهت دریافت ده درصد از املاح مورد نیاز بدن خود از طریق آب لوله کشی، بایستی به اندازه ده وان حمام آب بنوشید!! واقعیت این است که آب آشامیدنی به هیچ عنوان منبع دریافت املاح مورد نیاز بدن نیست. به عنوان مثال با خوردن یک استکان شیر، معادل یک وان حمام املاح معدنی به بدن میرسانید. و همین طور خوردن یک میوه یا چند یک برش هندوانه بسیار بیشتر از یک گالن آب به بدن املاح میرساند.
– آب خروجی از دستگاه اسمز معکوس، اسیدی بوده و برای بدن مضر است.
 • اینجا دو موضوع هست که بایستی مورد توجه قرار گیرد. البته آب خروجی از دستگاه تصفیه آب خانگی کمی از حالت خنثی به سمت اسیدی شدن میل می کند. این مورد، اگر چه در ادامه خواهیم گفت که مهم نیست، به راحتی با اضافه کردن کارتریج املاح معدنی به دستگاه تصفیه آب، رفع می شود.
 • با توجه به اینکه هر چیزی که ما بخوریم یا بنوشیم بایستی از معده عبور کند و اسیدیته معده بسیار بالا هست، این موضوع اصلا اهمیت ندارد. به محض رسیدن آب تصفیه شده خانگی به معده، کمی اسیدی بودن یا کمی بازی بودن آن اصلا مهم نیست و همه چیز به حالت اسیدی در می آید.
 • چه تصفیه آب خانگی بخریم؟ چند مرحله ای باشد؟

احتمالا شما هم مثل خیلی از مردم، از اینکه باید سیستم چند مرحله ای تصفیه آب را خرید کنید، گیج شده اید. من در اینجا به مراحل تصفیه آب های خانگی اسمز معکوس موجود اشاره اجمالی کرده تا شما انتخاب مناسب خود را انجام دهید. البته ۵ مرحله ابتدایی حداقل مورد نیاز هست و مرحله شش تا هشت بسته به نظر مشتری و کیفیت کار انتخاب می شود.

مرحله اول تصفیه آب خانگی: مرحله PP یا فیلتر الیافی. در این مرحله املاح بزرگتر از ۵ میکرون توسط این فیلتر جذب می شوند. این املاح شامل رسوبات درشت، زنگال آب و هر گونه رسوب بزرگتر از ۵ است. معمولا هوسینگ این فیلتر شیشه ای بوده و بایستی هر شش ماه یا زودتر عوض شود.

مرحله دوم تصفیه آب خانگی: فیلتر کربن پودری یا کربن گرانول. هدف اصلی این مرحله حذف کلر از آب است تا به ممران دستگاه اسیبی نرسد. این فیلتر علاوه بر کلر، ذراتی مانند مواد شوینده، آفت کش ها، طعم و بوی آب را بهبود می دهد. این فیلتر نیز هر ۶ ماه یکبار بایستی تعویض شود.

مرحله سوم تصفیه آب خانگی: مرحله فیلتر کربن تیکه ای یا کربن بلاک. البته در بعضی از تصفیه آب های اسمز معکوس، فیلتر این مرحله الیافی با توانایی حذف رسوبات تا یک میکرون می باشد. در هر دو حالت به عمر ممبران کمک میکند تا آب تمیزتری وارد ممبران تصفیه آب شود.

مرحله چهارم تصفیه آب خانگی: فیلتر ممبران اسمز معکوس. بخش اعظم تصفیه آب ورودی در این مرحله رخ می دهد. تکنولوژی فیلتر ممبران بسیار بالا بوده و کلیه املاح آب را جدا کرده و به فاضلاب ارسال می شود. عمر این فیلتر حدودا دو سال است

مرحله پنجم تصفیه آب خانگی: فیلتر اکتیو کربن. با توجه به اینکه خروجی مرحله چهارم به صورت بسیار کم هست، یک مخزن ۱۲ لیتری آب خروجی از ممبران را ذخیره میکند. در نتیجه برای استفاده از آب نیاز به یک فیلتر کربنی جهت رفع هر گونه بو یا طعم نامطبوع در آب داریم. عمر این فیلتر یک سال است.

مرحله ششم تصفیه آب خانگی: فیلتر مینرال. در این مرحله کسانی که طعم آب خروجی از ممبران را دوست نداشته باشند، با استفاده از این فیلتر املاح به آب به صورت کنترل شده اضافه شده و طعم آب مناسب این افراد می شود. عمر این فیلتر یک سال است.

مرحله هفتم تصفیه آب خانگی: فیلتر قلیایی. این فیلتر یا اضافه کردن املاح و اتفاقات دیگر، خاصیت قلیایی و انتی اسیدانی به آب می بخشد.

مرحله هشتم تصفیه آب خانگی: فیلتر UV. در صورتیکه آلودگیهای میکروبی در آب لوله کشی شما وجود دارد بهتر است از این فیلتر در مسیر ورود آب به ممبران یا خروج آب از ممبران استفاده کرد و اقدام به حذف انواع آلودگیهای میکروبی کرد.

تصفیه آب خانگی
reverse osmosis

امیدوارم که این مقاله به شما در انتخاب تصفیه آب خانگی مناسب منزل کمک کرده باشد.

در صورت نیاز به مشاوره بیشتر و یا خرید این محصول می توانید با ما تماس حاصل کنید و یا به صفحه محصول مربوطه مراجعه بفرمایید.

دیدگاه (4)

 1. مجتبی ۱۳۹۷-۰۴-۳۰ پاسخ

  مقاله خوبی هست. به کارتون ادامه بدین…

  • taheri ۱۳۹۷-۰۴-۳۰ پاسخ

   تشکر از توجه شما…

 2. رسول ۱۳۹۷-۰۵-۳۰ پاسخ

  با سلام خدمت شما،
  مطلب خوبی نوشتین، فقط کاشکی یک برند معتبر برای خرید هم معرفی میکردین. بازار تقلب خیلی رونق داره
  با تشکر.

  • taheri ۱۳۹۷-۰۵-۳۰ پاسخ

   حتما. نظر شما به واحد مربوطه ارجاع شد جهت بروزرسانی.
   تشکر از نظر شما.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازدیدکنندگان محترم امکان خرید اینترنتی از سایت تا اطلاع ثانوی امکان پذیر نمی باشد لطفا برای خرید محصول و ثبت سفارش خود با فروش گاه تماس حاصل فرمایید

 

تلفن فروشگاه : ۰۲۱۶۵۲۲۷۲۱۱